
Ervaringsdeskundigen met een uitkering lopen het risico gekort te worden zodra zij bijverdienen. Uit onderzoek van de LCR blijkt dat 92% niet weet wat voor effect bijverdienen heeft op hun financiële situatie. Uit angst gekort te worden, wil men geen vergoeding accepteren.
Veel ervaringsdeskundigen hebben een uitkering, en kunnen niet overzien wat het effect van inkomsten is op toeslagen, belasting en hun uitkering. De regels zijn veel te complex. Uit onderzoek van de landelijke cliëntenraad blijkt dat 92% van de mensen met een uitkering niet weet wat er gebeurt als ze geld bijverdienen. Het kan zijn dat ze er financieel op vooruitgaan, maar het kan ook leiden tot een armoedeval. Door de inkomsten gaan andere rechten verloren.
Bij werken vanuit arbeidsongeschiktheid lopen mensen het risico hun uitkering te verliezen. Geen probleem als het werken lukt, maar als het toch te zwaar blijkt te zijn kan iemand niet terug in de oude regeling. Daarmee gaan eerdere rechten verloren. Een vrijwilligersvergoeding is een oplossing, maar ook daar kleven risico’s aan.
We lieten uitzoeken hoe het zit door ervaringsprofessional en juriste Jiska Ogier. Wat kan en wat kan niet als je een uitkering hebt? Ze ontdekte dat er in Nederland maar enkele mensen zijn die het weten. Zelfs binnen het UWV was het even zoeken naar een persoon die het goed uit kon leggen. Op elke regeling zijn uitzonderingen, en dan hangt het ook af van het moment dat je de uitkering aanvroeg. Het goede nieuws is dat al het uitzoekwerk niet voor niets is geweest. Lees nu zelf na wat je mag houden van je inkomsten. (Het is wel een droge en ingewikkelde tekst).
Creatief met maatwerk oplossingen
- De ervaringsdeskundige sluit zich aan bij een sociale coöperatie die de inkomsten ontvangt. Deze coöperatie voegt dit bedrag toe aan een persoonlijk budget dat bijvoorbeeld aan scholing besteed wordt. De coöperatie onderhoudt contact met gemeente en uitkeringsinstanties om alle regels goed toe te passen.
- Een ruime interpretatie van het begrip onkosten. Bijvoorbeeld door voor het geven van een presentatie de nieuwe kleding en het kapperbezoek te zien als representatiekosten.
- Alle kosten die de belastingdienst bij ondernemers als aftrekposten ziet, kunnen zo overgenomen worden.
- In te ruilen punten sparen. Met het geven van een voorlichting ontvangt de ervaringseskundige punten om te besteden aan diensten of producten van andere ervaringsdeskundigen.
- De ervaringsdeskundige zoekt uit welke regels gelden voor zijn/haar specifieke situatie en krijgt hier desgewenst ondersteuning bij.